AfD’li siyasetçi Björn Höcke’ye Nazi sloganından ikinci para cezası

Almanya’da Halle Eyalet Mahkemesi, faşist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin Thüringen Eyalet Teşkilatı Başkanı Björn Höcke’yi bilinçli şekilde Nazi dönemine ait ‘yasaklı slogan’ kullandığı gerekçesiyle ikinci kez para cezasına çarptırdı.

AA’nın aktardığına göre, mahkeme, Höcke’nin ‘anayasaya aykırılık teşkil eden ve terör örgütlerine ait sloganları kullandığına’ hükmetti. Bu nedenle Höcke’ye toplam 16 bin 900 bin euro (yaklaşık 593 bin TL) ceza verildi. Höcke, aynı slogan nedeniyle mayıs ayında da 13 bin euro para cezasına çarptırılmıştı. Siyasetçinin avukatları, müvekkillerinin suçsuz olduğunu savunarak beraat kararı verilmesini istedi. Para cezası kararı temyiz edilebilecek.

6 AY HAPİS CEZASI ALIRSA SEÇİLME HAKKI ELİNDEN ALINABİLİR

Höcke, eylül ayında Thüringen eyaletinde düzenlenecek eyalet meclisi seçimlerinde AfD’nin liste başı adayı olarak yarışıyor. En az 6 ay hapis cezası alması durumunda Höcke’nin seçme ve seçilme hakkının elinden alınması ihtimali bulunuyor. Faşist siyasetçi, ülkenin iç istihbaratı Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı’nca (BfV) da izleniyor.

Höcke’nin Nazi lideri Adolf Hitler’in Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’ne (NSDAP) bağlı paramiliter örgüt Sturmabteilung’un (SA) “Her şey Almanya için” (Alles für Deutschland) sloganını, yasak olduğunu bildiği halde kullandığı belirtilmişti. Höcke, söz konusu sloganı ilk olarak Merseburg’da kullanmıştı, ardından sloganı Gera’da da kullandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir