İYİ Parti’li Zorlu’dan yabancılara geçici koruma süresini 1 yıl ile sınırlandıran kanun teklifi

İYİ Parti Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, “Kayseri’de yaşanan üzücü olayların, hemen sonrasında Suriye sahasında meydana gelen üzücü gelişmelerin, problemin bütünleşik parçaları” olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile yeniden görüşme konusundaki değerlendirmesini olumlu bulduğunu dile getiren Zorlu, İYİ Parti’nin bu konuda siyasi partiler içerisinde lider düzeyinde başvuru yapmış ilk siyasi parti olduğunu hatırlattı. Zorlu, sürdürülebilirliğini kaybetmiş, toplumsal dayanaklarını yitirmiş bu sorunu çözebilmek adına TBMM’de bütün siyasi partilerin bir araya gelebileceğini söyledi.

Bu noktada Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nda değişiklik yapmanın zamanının geldiğini belirten Zorlu, Türkiye’de geçici korumaya hiçbir süre sınırlaması getirilmezken Avrupa Birliği’nin geçici koruma yönergesinde sürenin bir yıl olduğunu ve bu sürenin 6 aylık periyotlar halinde geçici korumanın sebepleri ortadan kalkmaması durumunda uzatılabileceği hükmünün yer aldığını aktardı.

Zorlu, “Dünyada sığınmacı nüfusunu en yüksek barındıran, bu yükü almış Türkiye bir süre öngörmüyor ama bu yükü bize reva görenler en fazla 3 yıllık süre tahdidi getirerek kendilerini koruma altına alıyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

1 YIL SÜRE, EN FAZLA 2 YIL UZATILABİLİR

TBMM Başkanlığına, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılması hakkında bir kanun teklifi verdiğini açıklayan Zorlu, teklifin şu önerileri içerdiğini dile getirdi:

”BAZI PAYDAŞLAR KONTROLDEN ÇIKTI”

Suriye’nin kuzeyinde yaşanan olaylara yönelik değerlendirmesi sorulan Zorlu, Türkiye’nin bölgede 3 haklı operasyon gerçekleştirdiğini ama “sorun çözümsüzlüğe doğru evrildiği için sahada kullanılan bazı paydaşların kontrolden çıkmaya başladığını” kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir